Domů
Co nabízím
Ceník
Informace
Z praxe
Dotazy (občané)
Objednávka (podnikatelé)
Kontakt


Maminky podnikatelky a peněžitá pomoc v mateřství.

04.02. 2011

Mateřskou mohou podnikatelky získat, jsou -li 180 dnů účastny nemocenského pojištění OSVČ před nástupem na na mateřskou dovolenou a současně byly nemocensky pojištěny 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech.

Podnikatelka musí být nemocensky pojištěna jako OSVČ, aby měla nárok na dávku = peněžitou pomoc v mateřství.Výši pojištění si stanoví sama a podle výše pojištění pak dostává dávku v mateřství . Protože je to nemocenská dávka, měla by taková podnikatelka po dobu mateřské přerušit činnost. Činnost může obnovit, jakmile začne pobírat rodičovský příspěvek a zajistí celodenní péči o dítě.

Pokud podnikatelka není nemocensky pojištěná, má nárok na rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte.při rychlém čerpání 24 měsíců činí částka 11400 měsíčně,při čerpání po dobu 36 měsíců činí částka 7600 měsíčně nebo čerpání po dobu 9 měsíců 7600 a dále do 48 měsíců 3800 měsíčně. Při pobířání rodičovského příspěvku nemusí podnikatelka přerušovat činnost. Podmínkou osobní celodenní péče o dítě je myšleno i zajištění péče o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy podnikatelka vyvíjí činnost OSVČ.

 
Možnosti

 
Vytisknout článek
Vytisknout článek

Design layout by Pavel a Pavlina Knotkovi (c) 2007.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund